Rovarméreg allergiák
Az allergiás megbetegedések között kiemelt jelentősége van a rovarméreg allergiáknak. Míg a virágpor allergiák csak nagyon kellemetlen tüneteket okozhatnak, addig a rovarcsípéseknek komoly következményei lehetnek. A rovarméreg allergiák közül a méh- és darázscsípésnek van leginkább klinikai jelentősége. Olyan túlérzékenységi reakció alakulhat ki, amely a kisebb helyi reakciótól a halálos kimenetelig széles skálán jelentkezhet. A felnőttek kb. 4 %-a, míg a gyermekeknek 0,4 %-a érzékeny ezekre a csípésekre. Az összes allergiásnak 0,1 %-ában alakulhat ki súlyos anafilaxiás reakció. Megjelenési forma:
- Nagy helyi reakció → (10 cm-nél nem nagyobb duzzanat, amely 24 órán túl is fennáll)
Nagy helyi reakció Előfordulási gyakorisága változó Akiknél ilyen reakció alakul ki, általában a következő reakció sem lesz nagyobb. Kivéve, ha két hónapon belül újracsípés következik be, mert akkor a nagyobb reakció esélye nagyobb. A szisztémás reakció kialakulási valószínűsége ilyenkor 5-15%. A 20 éves életkor előtt elszenvedett csípés kevésbé veszélyes
- Az egész szervezetet érintő reakció → (testszerte csalánfoltok, torokduzzanat, hörgőgörcs, fulladás, anafilaxia)
Szisztémás( egész szervezetre kiható reakció) Ha az utolsó hasonló reakció óta kevesebb, mint 10 év telt el, akkor a veszélye nagyobb( 16-30%) Ha a beteg előzményében nagy szisztémás reakció van, és a bőrtesztje is pozitív, 30-70 % az esélye a kialakulásra.
- Késői reakciók (az erek gyulladása, vesepanaszok)
A csípést követő néhány percen belül a tünetek kialakulnak.4 órán túli megjelenése igen ritka. (ez láz, hidegrázás, influenza szerű tünetek, a szúrás helyén masszív duzzanat, vesepanaszok, érgyulladások lehetnek) A betegek kb. felében 5 percen belüli tünetek vannak, további 20 %-nál 5-10 perc alatt kialakul, 15%-ában 30 percen belül várhatók a súlyos tünetek.
A tünetek:
Tenyérre, talpra lokalizálódó, majd az egész testre átterjedő viszketés és csalánkiütések, gyengeség, szédülés, torokkaparás, és torokduzzanat, köhögés, fulladás, sípoló légzés, hasi görcsök, hányás, vérnyomásesés, ájulás, kerigés és légzés leállása.
- Mikor veszélyesebb a csípés (rizikófaktorok)
- Idősebb életkor
- Súlyos légzőszervi vagy szív-érrendszeri betegségek
- Asthma az kórelőzményben
- Béta-blokkolót és ACE gátlót szedő betegek (ezekszív-érrendszerre ható szerek)
- Terhesség
Diagnózis
- Kórelőzmény felvétele- milyen rovar csípte meg a beteget a méh- és a darázs elkülönítése
Méh Darázs Barnás szőrrel fedett vaskosabb test Karcsúbb, sárga-fekete csíkos Tavasztól tél elejéig Főleg nyáron, de késő őszig lehet Méhkaptárak, rétek körül található Lakóhelyek közelében, élelmiszereken, szemét közelében található Fullánkja bennmarad a bőrben Fullánkját nem hagyja benn Kevésbé agresszív Gyorsan agresszíven támad - Vérvétel (specifikus IgE- ellenanyagok kimutatása) (csak akkor kell végezni, ha a betegnek szisztémás reakciója volt, mert ez képezheti az immuntherápia alapját)
- Bőrpróba Érzékenyebb módszer, mint a vérvétel, de veszélyessége miatt csak a véreredmény negativitása esetén végzendő.
Kezelés:
- Helyi reakció:
Mit tegyünk otthon: Borogatás, helyi antihisztamin kenőcs vagy szájon át antihisztamin adása.Mikor menjünk orvoshoz: Ha a folyamat nem javul, vagy terjed, akkor a szúrás helyét Adrenalinnal körbe infiltrálni
- Szisztémás reakció:
Mit tegyünk a csípés helyszínén:Az orvos által felírt sürgősségi gyógyszerek használata azonnal(adrenalin tartalmú injekció beadása, combba, a megadott mennyiségben, allergia elleni tabletta és szteroid tbl. bevétele, asztmás betegnek Salbutamol belégzése is)Ezután mindenképpen lássa orvos, a lehető legrövidebb időn belül. Méreg- immuntherápia: Akkor lehet alkalmazni, ha a rovar azonosítható, a vérvételi lelet vagy bőrpróba igazolta az allergiát, és nem áll fenn kontraindikáció.A kezelés injekció kúra formájában zajlik, az orvos által meghatározott ütemben.Időtartama legalább 3 év. (általában 3-5)
Létrehozva vagy módosítva: 2014. február 5.